Jdi na obsah Jdi na menu

Vinadranáth Ebrlaládyš

Celým jménem Vinadranath Sirajuddin Muhammad Bahadur Zafar Ebrlaladyš, syn Bhutadanatha Sirajuddina Muhammada Bahadura Zafara Ebrlaladyše, je přímým potomkem posledního mughalského císaře Bahádur Šáha II. a jeho čtvrté ženy Taj Mahal. Po Velkém indickém povstání v roce 1859 byli nepřiznaní císařovi potomci ukryti a pod falešnými jmény vychováváni u příznivců starého režimu. V současné době je Vinadranath Ebrlaladyš jako jediný přeživší právoplatným dědicem indického trůnu.

Vinadranath se těsně po narození stal schovancem Mahabira Prasada, někdejšího guvernéra Himáčalpradéše. Díky němu prožil malý Vinadranath bezstarostné dětství, až do roku 2010, kdy Mahabir Prasad zemřel. Shodou okolností to byl právě rok, kdy se v indickém městě Haridváru konala hinduistická pouť Kumbhaméla. Mladý Vinadranath se o sebe tedy musel postarat sám.

Naštěstí pro něj však po svém prapradědovi Bahádur Šáhovi, který byl považován za významného  urdského básníka a mecenáše umění, zdědil Vinadranath kromě modré krve i herecký talent a smysl pro umění.

Již v pěti letech exceloval v roli starého stromu v divadelním zpracování eposu Rámájana. Český indolog Dušan Zbavitel, o jeho výkonu napsal: „Hrál to jako úplné dřevo.“

Následovala řada dalších, byť malých rolí, zejména v bytovém divadle. Tam kupříkladu jako jediný byl schopen zahrát Čapkovu Dášenku, která se ve své době těšila v Indii veliké oblibě.Velké role se dočkal až v roce 2015, kdy nenapodobitelně ztvárnil mladého teroristu ve Hře Kanál fikšn, aneb historka z podzemí. Jeho tříhodinový monolog, kde mladý terorista Eda sděluje světu, že už musí jít, nenechal v hledišti jedno oko suché. Bohužel byla tato pasáž ze hry těsně před premiérou vyškrtnuta.

Významným milníkem v životě mladého umělce bylo až angažmá v podbrdském národním divadle. Naneštěstí se však mezi něj a divadelní kariéru postavila politika. Během tzv. uprchlické krize byl Vinadranath kvůli své šlechtické minulosti jmenovitě zařazen mezi ty, jimž mělo Turecko nadobro zamezit v přístupu do Evropy. Bohužel, či možná bohudík však Turecko tuto část své dohody s Bruselem nesplnilo a mezi stovkami imigrantů mohl svobodně do Evropy proniknout i Vinadranath Ebrlaladyš, který už v té době měl dávno uzavřenou smlouvu s podbrdským národním divadlem.

O talentu a schopnostech Vinadranatha Ebrlaladyše by se daly napsat sáhodlouhé litanie. Jeho Hereckou povahu však nejlépe vystihl čínský romanopisec a literární kritik Kao Sing-ťien, který o Ebrlaladyšovi doslova řekl: „Yōuyì dì xìngnéng, xiǎohuǒzi yǒu qiántú.“, což podle umělecké veřejnosti hovoří za vše